Tubis Trio


tak o nas mówią:

Docenione przez krytyków trio jazzowe tworzą od 2008 roku Maciej Tubis (fortepian), Marcin Lamch (kontrabas) oraz Przemek Pacan (perkusja). Zespół wykonuje autorskie kompozycje, których styl nakreśla improwizacja zaczerpnięta z jazzu, ale otwarta na szersze horyzonty. Jak mówi pianista Maciej Tubis: "Słowo jazz zbyt ogranicza i szufladkuje.” W ten sposób powstają utwory z melodyjnymi tematami , ale nieprzewidywalnymi formami. Klasycyzujące polifonie przechodzą w rockowe ostinata. Trio inspiracje czerpie z szeroko pojętej muzyki, czasami sięgając nawet po tematy muzyki pop, ale przerobione z największym kunsztem artystycznym. W ten sposób nawiązując do zespołów takich jak The Bad Plus czy E.S.T. Tubis Trio zaskakuje publiczność świeżością z jaką podchodzi do każdego koncertu. Zawsze dając 100% ekspresji, która jest najważniejsza w tym zespole i którą publiczność zawsze w pełni od muzyków odbiera. Cytując jednego ze słuchaczy „Podobało mi się! Ale to chyba nie był jazz? Bo ja jazzu to nie lubię!”. Trio wydało płytę „Live In Luxembourg”, która w 2009 roku została wybrana jedną z najlepszych płyt jazzowych na świecie według brytyjskiego magazynu Jazzwise. Po licznych występach zespół rozpoczął 2012 rok od entuzjastycznie przyjętego koncertu na żywo w radiowej Trójce otrzymując rekomendację: „Trójkowy Znak Jakości”. Kompozycje z koncertów z tego roku mają być zarejestrowane na pierwszej studyjnej płycie zespołu.


Tubis Trio prezentuje wyraźny, indywidualny styl, który pochodzi z Europy, a nie Ameryki.”

– Stuart Nicholson w uzasadnieniu wyboru płyty przez brytyjski Jazzwise (2009)

„Lata wspólnych występów sprawiło, że trio stanowi jeden organizm, a każdy z muzyków jest równoprawnym kreatorem brzmienia.” 

  — Marek Dusza RZECZPOSPOLITA – po koncercie w ramach festiwalu Komeda w Mazowszu w Karolinie (2011)

„Cenne jest,  że członkowie trio potrafią doskonale porozumieć się na scenie.”

– Małgorzata Lipińska JAZZARIUM.pl po koncercie w radiowej Trójce (2012)

"Tubisa inspirują i Jarrett, i Svensson, i szeroko pojęta klasyka, co słychać także w jego kompozycjach, skądinąd interesujących (Spełnienie!) (...) Trio reprezentuje spory potencjał i ma wszystko przed sobą. Nie odpuszczajcie!".

Tomasz Szachowski – Jazz Forum – po koncercie podczas Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu (2008)

„Oryginalne, mocno odbiegające od pojęcia muzyki stricte jazzowej. Od pierwszy dźwięków można usłyszeć, że zespół nie jest zdominowany żadnym z instrumentów.(…) Niesamowite jak różnią się między sobą aranżacje(…) Obecne okrzyki, wyraźne emocje towarzyszące muzykom i publiczności. Album Live In Luxembourg rokuje jak najlepiej, odkładam go na półkę tuż obok odtwarzacza”

– Monika Okrój JAZZ FORUM – recenzja płyty „Live In Luxembourg” (2009)